Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Czas i miejsce akcji

Akcja rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku, w czasach współczesnych autorce. Rodzina Mostowiaków mieszka w Warszawie, w jednej z najbiedniejszych dzielnic miasta - na Powiślu.


Bohaterowie Naszej szkapy

Filip Mostowiak – ojciec rodziny i jedyny jej żywiciel. Pracuje przy przewożeniu różnych materiałów (żwiru, piasku). Do wykonywania tego niepewnego i mała dochodowego zajęcia potrzebuje szkapy. Jest człowiekiem wrażliwym, bardzo mocno przeżywa chorobę żony i ubóstwo. Dokłada wszelkich starań, aby wyleczyć Anulkę, jednak nie przynoszą one pożądanych efektów. Sytuacja zmusza go do stopniowej wyprzedaży wszelkich sprzętów... więcejCharakterystyka rodziny Mostowiaków

Rodzinę Mostowiaków tworzą: Filip- ojciec rodziny, Anna- jego żona, oraz ich trzech synów- Felek, Wicek i Piotruś. Ich życie upływa w skrajnej biedzie - mieszkają w ciemnej, słabo ogrzewanej, wilgotnej suterenie; brakuje im pieniędzy na podstawowe potrzeby - opał, jedzenie, lekarstwa dla chorej na gruźlicę Anulki. Członków rodziny łączy głęboko więź, oparta na miłości i szasunku.

Mostowiakowie to ludzie prości, niewykształceni.... więcejKrzywda dziecka ukazana w utworze

Dobrze jest czasem zanalizować łza po łzie, krzywda po krzywdzie, jakąś ciemną dolę, z której nazwą oswoiliśmy się już tak dalece, że ani na sercu naszym, ani na uchu nawet nie robi wrażenia.
. Tak pisała Konopnicka o utworach Bolesława Prusa. Jej słowa znakomicie przystają do własnej twórczości pisarki. W czasach współczesnych autorce, nędza, głód choroba były częstymi tematami małych form prozatorskich. Jednak po raz... więcejNasza szkapa - narrator i narracja

W Naszej szkapie mamy do czynienia z [em]narratorem dziecięcym[/em]. Takie ukształtowanie narracji implikuje kilka kwestii szczegółowych.
Narrator nie ujawnia wyraźnie z jakiej perspektywy snuje swój wywód. Nie jest wyraźnie stwierdzone czy dystans czasowy oddzielający narratora od opowiadanych wydarzeń to kilka lat czy też krótszy okres czasu.

Kolejnej sprawie, jakiej należy się przyjrzeć, jest kwestia składniowego i leksykalnego ukształtowania... więcej