Charakterystyka rodziny Mostowiaków - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rodzinę Mostowiaków tworzą: Filip- ojciec rodziny, Anna- jego żona, oraz ich trzech synów- Felek, Wicek i Piotruś. Ich życie upływa w skrajnej biedzie - mieszkają w ciemnej, słabo ogrzewanej, wilgotnej suterenie; brakuje im pieniędzy na podstawowe potrzeby - opał, jedzenie, lekarstwa dla chorej na gruźlicę Anulki. Członków rodziny łączy głęboko więź, oparta na miłości i szasunku.

Mostowiakowie to ludzie prości, niewykształceni. Na pierwszy rzut oka Jest tak dojmująca, że z domu znikają kolejne sprzęty codziennego użytku: łóżko wraz z pościelą, cenniejsze części odzieży – kożuch i płaszcz ojca, wreszcie, tak drogie rodzinie - rondel, żelazko, i moździerz... Jednak za każdą z tych dramatycznych decyzji, kryje się miłość, jaką darzą siebie się nawzajem. Przedmioty bowiem nigdy nie będą droższe od zdrowia Anulki czy wyżywienia chłopców. Walka o życie matki pokazuje głębokie uczucie jakim darzy ją Filip. Kiedy jedna z sąsiadek sugeruje, że ulgą dla rodziny byłaby śmierć Anny, Filip odpowiada oburzony:
Czy my to tylko na zdrowe czasy przysięgali sobie, a na te chore nie? Czy to ona przy kim, nie przy mnie, nie przy moich dzieciach zdrowie straciła?...
Ich wzajemną więź widać też we wzruszającej scenie, która poprzedza sprzedaż harmonijki ojca - instrumentu, z którym wiąże się wiele wspólnych wspomnień - czasy kiedy się poznali i zaręczyli. Filip wygrywa znane melodie, by potem sprzedać instrument. W swoim trudnym położeniu stara się zachować pogodę ducha i nie okazywać żonie swojego smutku i niepokoju. Anna, wyczerpana chorobą czuje się ciężarem dla rodziny.


Chłopcy wszystkie te sprawy przyjmują na swój dziecięcy sposób. Do ubóstwa są przyzwyczajeni, a sprzedaż domowych sprzętów to okazja do wykazania się dorosłością i przeżycia nowych przygód. Zachowują się jak rodzeństwo. Czasem trzymają ich się żarty, wszczynają bójki czy sprzeczki, ale w gruncie rzeczy bardzo się kochają. Tylko czasami dotkliwiej odczuwają ubóstwo: kiedy marzną w nocy, kiedy Felek dzieli się z najmłodszym bratem swoim chlebem (zważając na niewielkie ilości pożywienia, Wicek uznaje to za „bohaterstwo”), wreszcie , kiedy sprzedana zostaje szkapa, najukochańsze zwierzę. To ona przez długi czas towarzyszy ich zabawom, a dla dzieci z okolicy była obiektem zazdrości.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Plan wydarzeń „Naszej szkapy”
2  Bohaterowie Naszej szkapy
3  Krzywda dziecka ukazana w utworzeKomentarze
artykuł / utwór: Charakterystyka rodziny Mostowiaków    Tagi: